Otwieramy hodowle psów

maly-bernenczykBardzo często zdarza się tak, że hodowla, nieumiejętnie, niemądrze pomyślana, kończy się fiaskiem bardzo szybko, prawie, że kilkanaście miesięcy po starcie. Dzieje się tak głównie dlatego, że w przypadku takich spraw jak szeroko pojęta hodowla psów, wyjątkowo ważną, istotną rolę odgrywają takie czynniki jak na przykład właściwe zaplanowanie wszystkiego. Wszystko w tym wypadku znaczy przede wszystkim umiejętne, rzetelne oraz trafne ocenienie walorów tej rasy psów, która ma być przedmiotem hodowli.

Rasy trudne, mylone z rasami do towarzystwa

Do rasy trudnych, a jednocześnie bardzo niepozornych z całą pewnością należą psy berneńskie. Berneńczyki, ze względu na bardzo specyficzne przymioty charakteru, w którym zespalają się ze sobą cechy typowe dla twardych oraz nieustępliwych i samodzielnych psów pasterskich z tymi cechami, które zazwyczaj kojarzone są z psami do towarzystwa, są niezwykle podatne na różnego typu błędy hodowcy, które, ze względu na kruchość ich psychiki, mogą odcisnąć się trwałym oraz nieodwracalnym piętnem, które sprawi, że pies będzie po prostu charakterologicznie spaczony.

O czym hodowca zawsze pamiętać powinien

Dlatego, zważywszy te wszystkie wyżej wymienione cechy, należy z całą mocą stwierdzić, że hodowla psów pasterskich, takich ja opisywane wyżej berneńczyki, z całą pewnością nie jest najlepszym zajęciem dla tych hodowców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z psami, nie posiadając jeszcze niezbędnej wiedzy oraz doświadczenia, nie będą w stanie takiego psa odpowiednio ukształtować.

Dodaj komentarz