Wielu ludzi słyszało nazwę „tłoczniki” lecz tak naprawdę mało kto więc co się pod nią kryje. Jest to narzędzie, które pokrótce tłumacząc służy do obróbki plastycznej blach. Obróbka ta zachodzi w nieskomplikowanym procesie, bez podgrzewania do konkretnej temperatury. Tłocznik przypomina walec, którego końcówka przypomina kształt jaki chcemy wytłoczyć.
Pomyłki
Niektórzy mylą tłoczniki z wykrojnikami. Różnica między tymi narzędziami jest jednak diametralna. Tak naprawdę sprzęty te robią coś całkiem innego. Wykrojnik jest odpowiedzialny za wykrawanie (wycinanie) kształtów, odcinając fragmenty materiału, które są niepotrzebne. Tłocznik natomiast, również tworzy pewne kształty, jednak robiąc to nie może naruszyć struktury surowca. Musi go wytłoczyć poprzez odpowiedni stempel.
Do czego używamy tłoczników oraz wykrojników?
Wyprodukowanie samych tłoczników oraz wykrojników jest bardzo drogie. Jest za to odpowiedzialna grupa inżynierów, którzy nadzorują każdy etap produkcji. Bazą do tworzenia tego typu sprzętu jest matryca oraz stempel. Pomimo wysokich kosztów produkcji samych urządzeń ich eksploatacja jest bardzo tania, dlatego to co wydamy szybko się zwraca. Obsługą zrobionego tłocznika czy wykronika, może zająć się niewykwalifikowany pracownik (ważne tylko aby przeszedł odpowiednie szkolenie BHP). Jego praca jest bowiem bardzo prosta – włóż tedat, naciśnij i wyjmij utworzony kształt.
fot.eigenengineering.com
Dodaj komentarz